SENATVM TOPLUMA HİZMET ÇALIŞMALARI 2

Kamuoyuna açık politika ve siyaset değerlendirmeleri çoğu zaman tek bir el fenerinden çıkan ışık gibi olduğu için resmin tamamını aynı anda göstermekte yetersiz kalmaktadır. Senatvm olarak hazırladığımız "Türkiye'de araba sahipliği" konusundaki politika notunda Türk milletinin huzurunu ve refahını amaçlayarak bir deniz feneri gibi her yönü aydınlatmaya gayret ettik. Yusuf Has Hacib, Kutadgu Bilig eserinde; “Doğru bir kanun çıkaran yöneticiler sayesinde ülkede huzur ve zenginlik hakim olur” der. Biz'de Senatvm bünyesinde, bilgi ve deneyimlerimizin işaret ettiği doğru kanuni değişiklikleri ve politika önerilerimizi kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Bu politika notunda siyasal iletişim hassasiyetlerini ve toplumsal dinamikleri gözeterek Türk milleti için yeni bir pencere açtığımızı düşünüyoruz. Topluma hizmet çalışmalarımız kapsamında yayınladığımız bu politika notunun amacı, halihazırda ülkemizde yasak olan kullanılmış otomobil ithalatı konusunun tartışılmasını sağlamaktır. Yaptığımız değerlendirmelerin, Türk milletinin ekonomik ve sosyal mobilitesini iyileştirmesi ve daha müreffeh bir Türkiye yolunda fayda sağlaması ümidiyle...


 
 
 Basından Yansımalar:

İkinci el otomobil pazarındaki yüksek fiyat artışları Ankara’yı harekete geçirdi. İkinci el otomobil ithalatına izin verilmesi de dahil olmak üzere birçok tedbir değerlendiriliyor.
https://www.sabah.com.tr/yazarlar/sandik/2020/11/01/ikinci-el-otoda-ithalat-cozumu

İkinci el oto pazarına büyük operasyon geliyorİkinci el otomobil pazarındaki yüksek fiyat artışları Ankara’yı harekete geçirdi. İkinci el otomobil ithalatına izin verilmesi de dahil olmak üzere birçok tedbir değerlendiriliyor.
https://odatv4.com/ikinci-el-oto-pazarina-buyuk-operasyon-geliyor-01112036.html

İkinci El Otomobil Fiyatlarını Düşürecek Bir Adım Konuşuluyor: 'İthalat İzni' Koronavirüs pandemisinin ülkemize etkilerinden bir tanesi de otomobil alamamak oldu. Salgın öncesinde zaten zorlanan vatandaşlar, pandeminin patlak vermesiyle birlikte araç bulamaz oldular. Ayrıca ikinci el otomobil piyasası da farklı bir durumda değildi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre fiyatlar, neredeyse yüzde 100 artmış durumda. Ancak hükümet, bu duruma daha fazla seyirci kalmayacak gibi görünüyor.
https://www.webtekno.com/ikinci-el-otomobil-ithalat-h101886.html

İkinci el araçta 'ithalat' iddiası: Model ve yıl şartı olsunSıfır araçlarda ortaya çıkan tedarik sıkıntısı ve yükselen fiyatlar sonrası büyük rağbet gören ikinci el piyasasında fiyatların uçuşa geçmesinin önüne geçecek hamleler konuşuluyor.
​İkinci el araçta fiyatları düşürecek sürpriz adım: İkinci el araç ithalatı yapılabilir - Yeni Şafak (yenisafak.com)

Koronavirüs salgını nedeniyle ikinci el otomobil piyasasında fiyatlar yükseliyor. Bu nedenle araba almak isteyenler fiyatların düşeceği günüm merak ediyor. Salgınla beraber sıfır araç üretimi durduğu için ikinci el otomobillere talep artmış ve böylece fiyatlarda suni bir artış yaşanmıştı.
Harekete geçildi hükümet düğmeye basıyor! İkinci el araba fiyatlarını anında düşürecek dev hamle - Takvim

Yurtdışından ikinci el arabada son durumİkinci el araba fiyatlarındaki artış vatandaşın ithal araba arayışlarını artırdı. Sektör temsilcileri ithal araba düzenlemesinin fiyatları indireceğini öne sürdü.
Yurtdışından ikinci el arabada son durum - Ekonomi haberleri (milligazete.com.tr)


İkinci el otomobil ithalatına yönelik kamuoyunda ve özellikle sosyal medyada yürütülen tartışmaların bir kısmı:

2. el oto pazarına büyük operasyon geliyor - ekşi sözlük (eksisozluk.com)

(1) #ikincielithalat - Twitter

(2) #ithalikinciel - Twitter


Meclis, deprem araştırma komisyonunun çalışmalarıyla, Türk Milletinin ferdi araç sahipliği oranlarının iyileştirilmesi yönündeki çalışmalarımızın birbirini desteklediğini söyleyebiliriz.... Devamı 
 
Dar gelirli vatandaşlar başta olmak üzere Türk milletinin uygun maliyetlerle otomobil sahibi olması için Senatvm Danışmanlık Grubu tarafından topluma hizmet çalışmaları kapsamında geliştirilen ikinci el otomobil ithalatı politika önerisi, konuyla ilgili paydaşlara sunulmaya devam ediyor... Devamı

Dikkat Çeken Yayınlar